Itt a legionella útmutató 2024-es, 8. kiadása, mutatjuk, milyen változásokat hozott az új rendelet!
Nem változik a legionella kockázatbecslésre kötelezett vizsgálandó medencék köre
A „510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet a közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről” szintén foglalkozik a legionella kockázatbecslés témakörével, ezért az új kiadás megjelenésekor szakmai körökben egyértelműen az volt a legérdekesebb kérdés, hogy a közfürdők esetében hogyan változik majd a szabályozás.Az új jogszabály azonban jelentős változásokat nem hozott ezen a területen: sem a vizsgálandó medencék köre, sem pedig a legionellát érintő határérték nem módosult.
A közfürdő rendeletnek is nevezett kormányrendelet azonban hozott néhány változást a közfürdők életébe: ennek értelmében ugyanis a fürdővizek vizsgálata során évente legalább egy alkalommal a tápvíz vizsgálata is kötelezővé válik, valamint a mikrobiológiai vizsgálatok mellett a fertőtlenítőszer-maradék értékeit is vizsgáltatni kötelesek az üzemeltetők. Amennyiben a kigyűjtött vízmintában a fertőtlenítőszer maradék meghaladja a határérték kétszeresét, úgy a minta nem tekinthető megfelelőnek, és az üzemeltető pótmintavételre kötelezett.
Növekedett a megengedett szabad aktív klórszint a melegvizes masszázs- és élménymedencék esetében
A korábbi legionella rendelet értelmében a legionella kockázatbecslés során, a melegvízzel üzemeltett masszázs- és élménymedencék esetében a szabad aktív klórszint maximális megengedett értéke 1 mg/l volt. Az új rendelet a legionella kockázatbecslés szempontjából fontos változást hozott ezen a téren: ennek értelmében ugyanis jelenleg az 1 mg/l a minimális érték lett, a maximális érték medig 2 mg/l-re emelkedett.Legionella kockázatbecslésre kötelezettek körének kiegészítése
A 2023-as, tavalyi évben kiadott legionella rendelet értelmében a sportközpontok ivó- és használati melegvize is vizsgálatra kötelezett, azonban a pontos definíció a tavalyi rendeletben még nem szerepelt.A Legionella rendelet idei, 8. kiadásában ez kiegészítésre került: „a. Sportközpontnak tekinthetők azok a közösségi sportolást szolgáló létesítmények, ahol a melegvíz-hálózatot naponta átlagosan legalább 100 fő használja zuhanyozásra is.”
(forrás: https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/1378/Mo%CC%81dszertani%20u%CC%81tmutato%CC%81%20Legionella%202024.pdf )