Fürdővíz vizsgálata: fürdővíz bevizsgálás, vízminőség ellenőrzés medencékben, uszodákban

fürdővíz minőség

Fürdvíz bevizsgálás: milyen vizsgálatokra van szükség? A legfontosabb tudnivalók fürdővíz vizsgálatok során.

A fürdővizek vizsgálata során számos paramétert szükséges elemezni a hatósági engedély megszerzése előtt. Jelen szolgáltatásunk az alábbi vizsgálatokat csomagajánlatban tartalmazza a könnyebb megrendelés érdekében. 
 

A fürdővíz vizsgálat tartalma:

- Bakteriológiai vizsgálat: 
(paramétersor az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendeletben foglaltak, vagy egyedi igények alapján) 

- Legionella vízvizsgálat

- Vízkémiai vizsgálat:
(paramétersor az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendeletben foglaltak, vagy egyedi igények alapján) 
 

Vízmintavételi és vizsgálati igény esetén kérjen egyedi ajánlatot: info@aquasolutions.hu


Miért az Aqua Solutions?

Kedvező ár

Ügyfeleink számára egyedi ajánlatot és a szükséges mintavételek számának függvényében jelentős kedvezményeket bíztosítunk annak érdekében, hogy a rendszeres fürdővíz vizsgálatok elvégzése és a vonatkozó kormányrendeletben foglaltaknak való megfelelés a lehető legkisebb anyagi terhet jelentse.

Fürdővíz bevizsgálás rövid határidővel

A megrendeléstől számított 2-3 napon belül tudunk mintavételi időpontot adni, a vizsgálati jegyzőkönyvek 3-4 munkanapon belül készülnek el, így a teljes ügylet a piacon egyedülálló gyorsasággal megy végbe.

Fürdővíz vizsgálata garantált hatósági megfeleléssel

A fürdővíz vizsgálata során begyűjtött vízminták akkreditált mintavételezést követően akkreditált laboratóriumba kerülnek. A vízminta vizsgálataink eredményeit a hatóságok elfogadják!
Munkatársink a vizsgálati paramétersort az újonnan hatályba lépő 510/2023 (XI.20.) Kormányrendelet, a vonatkozó módszertani útmutató, a Szakhatóság állásfoglalásai, valamint az Ügyfeleink által rendelkezése bocsátojtott információk alapján allítják össze.

Az eredmények értelmezése

Munkatársaink az eredmények elkészültekor segítenek azok értelmezésében és a mért értékek megfelelőségének megállapításában, így Önnek sosem kell izgulnia az ellenőrző Hatóság visszajelzései miatt.

Széleskörű kompetenciák és profizmus

Szervezetünk azon rendkívül kevés akkreditált szervezetek közé tartozik, akik a legutóbbi felügyeleti eljárást 0 részjelentéssel (nem megfelelőséggel) teljesítették.
Munkatársaink között a fiatal szakemberek mellett több évtizedes laboratóriumi és/vagy hatósági múlttal rendelkező szakemberek is találhatók.
A vízmintavételeken és vizsgálatokon felül kompetenciáink közé tartozik többek között a szakértői dokumentációk (pl.: Legionella kockázatértékelés, közegészségügyi-technológiai szabályzat, stb.) készítése, munkavédelmi dokumentációk készítése, A Humán Felhasználású Vizek Informatikai Rendszere (HUMVI) adatszolgáltatás és a vízhálózat fertőtlenítés.
Széleskörű kapcsolatrendszerünknek köszönhetően alvállalkozóink útján olyan feladatok megoldásában is állunk ügyefeleink rendelkezéslre, amelyeket házon belül esetleg nem tudunk megoldani.
 

Fürdővíz vizsgálat és értékelés

A fürdővizek vizsgálata során megkülönböztetünk mesterséges- és természetes fürdővizeket, amelyekre külön jogszabály vonatkozik:
- A közfürdők létesítésének és üzemeltetésének közegészségügyi feltételeiről szóló 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet tartalmazza a mesterséges fürdők üzemeltetésére -vonatkozó előírásokat.
- A természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló 78/2008. (IV. 3.) Korm. rendelet szabályozza a természetes fürdővizek "üzemeltetését"


 

Fürdővíz vizsgálat mesterséges fürdővizek, medencék, uszodák esetében

A közhasználatú fürdőkben nem megfelelő létesítés vagy üzemeltetés esetén a fürdővíz kockázatot jelenthet a fürdőző egészségére. A Kormányrendelet alapján a közhasználatú fürdő üzemeltetője egészségi és biztonsági szempontból is felelős a fürdő üzemeltetéséért. Az üzemeltetőnek biztosítania kell, hogy fürdővíz, illetve a fürdési célú létesítmények vize sem közvetlenül, sem közvetve ne jelentsen elfogadhatatlan kockázatot a fürdőzők egészségére.

A fürdővíz minőségének bevizsgáltatására bármely olyan területen szükség van, ahol fürdési célú létesítmény van: legyen szó akár egy wellness központról, akár uszodáról, de még a társasházak által üzemeltett medencékről is, valamint települések fürdőiről, sportuszodákról, tanuszodákról, csecsemőúszást és kisgyermekek gyógyászati foglalkozását biztosító uszodákról, gyógyfürdőkről, élményfürdőkről, vízi- és aquaparkokról, a szállodák, kempingek, panziók, vállalati üdülők, valamint szórakoztató, szabadidős tevékenységet szolgáló egységek közhasználatú fürdési célú létesítményeiről, szaunákról, gőzkamrákról, de még a 6 lakásosnál nagyobb társasházak, lakóparkok, szövetkezeti lakások közhasználatú fürdési célú létesítményei is ide tartoznak, ahogy az interaktív szökőkutak vagy kádfürdős jellegű létesítmények, és a vizes játszóterek is.

Fürdési célú létesítménynek minősülnek azon nem higiéniai célokat szolgáló fürdési lehetőséget biztosító medencénk, kádak és nem medencés jellegű fürdési, szórakoztatási lehetőséget biztosító létesítmények, amelyben a fürdőzők a fürdővízzel vagy az abból képződő aeroszollal kerülhetnek érintkezésbe, továbbá a gőzfürdőhöz és szaunához kapcsolódó vizes létesítmények.

A közhasználatú fürdők kategóriájába tartozik bármely, legalább egy fürdési célú létesítményt tartalmazó nyilvános szolgáltatóegység, mely nem kizárólag a tulajdonos, a bérlő, az üzemeltető és azok családtagjai, nemfizető alkalmi vendégei által, hanem bárki vagy egy meghatározott csoport által vehető igénybe, függetlenül attól, hogy az igénybe vevők fizetnek-e a belépésért vagy nem. Idetartoznak még a 6 lakásosnál nagyobb társasházak, lakóparkok, szövetkezeti lakások, valamint a közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló rendelet alapján közösségi elhelyezést biztosító, legalább 6 férőhellyel rendelkező létesítmények, azaz szálláshelyek fürdési célú létesítményei is.

A közhasználatú fürdő felügyeletének fontos eleme,hogy az üzemeltető folyamatos üzemviteli ellenőrzéssel és önellenőrzés keretében, akkreditált laboratóriumi vízvizsgálatokkal rendszeresen ellenőrzi a közhasználatú fürdő fürdési célú létesítményeinek vízminőségét. Ennek célja, hogy igazolja a fürdő biztonságos működését így a fertőtlenítés és a vízforgatásos rendszerek bevezetése mellett a Hatóság rendszeres kémiai és bakteriológiai vizsgálatot is megkövetel a működés folytatásához. Ennek gyakoriságát, valamint a vizsgálandó paramétersort szintén a hatóság írja elő a vonatkozó rendelet alapján.

A fürdővizek vizsgálata során akkreditált vízmintavételeket és vizsgálatokat végzünk.

 

A 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet a közhasználatú fürdők létesítéséről és üzemeltetéséről

2024.03.19-én hatályba lépett az 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet, amely így hatályon kívül helyezte a 37/1996. (X. 18.) NM rendeletet.  

Az új kormányrendelet hatálya kiterjed:
- a közhasználatú fürdőkre
- szaunákra és gőzfürdőkre 
- valamint ezek üzemeltetőire 

 

Mikor nyithat ki újra egy fürdőhely fürdővíz vizsgálatot követően?

Amennyiben az előző évben kifogásolt osztályba sorolták a természetes fürdőhelyet, csak akkor nyithat ki újra, ha az üzemeltető vagy a hatóság olyan intézkedéseket hoz, amelyekkel a jövőben megelőzhető, hogy ilyen szennyezések veszélyeztessék a fürdőzők egészségét.
 

Fürdővíz vizsgálatához kapcsolódó szolgáltatásaink: 

A fürdővíz vizsgálata során akkreditált mintavételezést követően a fürdővizet szintén akkreditált laboratóriumunkba szállítjuk, ahol szakképzett kollégák végzik el a fürdővíz minősítését, így vízvizsgálataink eredményeit minden hatóság elfogadja! Jelen szolgáltatásunk csomagajánlatként tartalmazza a rendeletben elvárt vízvizsgálatokat a fürdővizekre vonatkozóan.

A fürdővíz vizsgálatát követő osztályozás általában a legutolsó négy fürdési idény vízvizsgálati eredményeinek adatsorát veszi figyelembe, amit különböző statisztikai számítási módszerekkel használnak fel. Egy kiugró eredmény is elég lehet ahhoz, hogy az osztályozást jelentősen kedvezőtlen irányba befolyásolja.

Azon fürdővizek, amelyek nem rendelkeznek a számításokhoz szükséges mintaszámmal (pl. új fürdővíz), az osztályozás során a „nem minősíthető” besorolást kapják. Ezek a fürdővizek is folyamatos ellenőrzés alatt állnak, fürdőzésre alkalmasak, a vízminőségük megfelelő.
Fontos megemlíteni, hogy a fürdővíz vizsgálat azért olyan fontos, mert a fürdővíz osztályozását (kiváló, jó, tűrhető, kifogásolt), valamint a legutolsó fürdővíz vizsgálati eredményeket az üzemeltetőknek a helyszínen közzé kell tenniük. A fürdési tilalmat minden esetben jelezni kell a helyszínen, illetve általában a helyi sajtóban is kihirdetik.
 

Partnereink

Budapest Airport
BOSCH
Magyar Vöröskereszt
B+N
Műegyetem 1782
Magyar Fejlesztési Bank
Wellis
Penta
MOL
Grand Hotel
Kerex
swietelsky
Szamos
KFC
ZING
Appenin
Culinaris
Mattesz
Semmelweis
Orlen
Strabag
SK

Hírek, blog

További bejegyzések