Hogyan történik a legionella vizsgálat?
Időpontfoglalás vízmintavételezésre
Cégünk egyedülállóan rugalmas munkavégzéssel dolgozik, ezért a legionella vizsgálat során is megvan a lehetősége kedves ügyfeleinknek, hogy akár 2 napon belülre időpontot foglaljanak – egyszerre akár több szolgáltatást megrendelve.
Akkreditált mintavételezés legionella vizsgálathoz
A lefoglalt időpontban szakképzett kollégáink a helyszínre kiszállva akkreditált vízmintavételezést végeznek a hatósági elvárásoknak megfelelően.
Legionella vizsgálat akkreditált laboratóriumban
A levett vízmintát kollégáink akkreditált laboratóriumunkba szállítják, ahol megkezdődik a vizsgálat. Bár a legtöbb mikrobiológiai vizsgálat akár 72 órán belül elkészülhet, a Legionella vizsgálat a vonatkozó módszerszabvány előírásai alapján 7-10 napot vesz igénybe.
Laboratóriumunk akkreditált, az általa kiállított eredményeket minden hatósági eljárásban elfogadják!
Legionella kockázatértékelési dokumentáció kiállítása
A rendeletben meghatározott legionella kockázatértékelést tapasztalt szakemberek készítik, melynek hatósági megfelelőségére garanciát vállalunk.
Tételdíjak:
-
Legionella vízvizsgálat: 19.800 Ft + ÁFA / mintavétel
-
Akkreditált vízmintavétel díja: 3.200 Ft + ÁFA / mintavételi pont
-
Kiszállási díj Budapesten és Pest megyében (max Bp. + 40Km): 11.900 Ft + ÁFA
(Pest megyében, 1 mintavétel esetén a teljes költség 34.900 Ft + ÁFA, amely a fenti tételdíjakból tevődik össze.)
-
Kiszállási díj Pest megyében Bp.-től 40 Km-nél távolabbi címre: 16.900 Ft + ÁFA
-
Kiszállás a megrendelés napján: kiszállási díj + 50% sürgősségi felár
-
Kiszállási díj Pest megyén kívül: egyedi árajánlat alapján
Kinek van szüksége legionella vizsgálatra?
A módosult 49/2015(XI.6.) EMMI – másnéven a Legionella-rendelet – alapján jelenleg minden olyan intézmény számára kötelező a legionella vizsgálat, amely intézményben Legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közeg található.
De mit jelent ez pontosan? Hogy pontos meghatározást adhassunk, az alábbiakban a legionella baktériumról írunk néhány szót!
A legionella baktérium
A legionella vizsgálat során azt elemezzük tehát, hogy a kockázatnak kitett közegekben megtalálható-e, és ha igen, milyen mértékben a baktérium.
A legionella egy olyan kórokozó, amely a háztartási melegvíz rendszerek 90%-ában megtalálható, akár a zuhanyzófejben is. További lehetséges fertőző forrása lehet a legionella baktériumnak gyakorlatilag bármilyen használati melegvíz rendszer: szökőkutak, klímaberendezések, párásító rendszerek, pezsgőfürdők, egy akvárium vagy akár a kerti locsoló. A legionella baktérium 20-50 C° között szaporodik, de 60 C° felett elpusztul.
A legionella betegség azonban nem közvetlenül a vízből kerülhet rá az emberre, hanem annak levegő porlaszztott, fertőzött párájából: veszélyt akkor jelent, ha a tüdőbe jut.
Milyen betegséget okoz a legionella baktérium, miért fontos a legionella vizsgálat?
A baktérium, amennyiben porlasztott formában belélegezzük, a tüdőben a léghólyagocskákig jutva akár halálos kimenetelű, atípusos tüdőgyulladást is okozhat – ezért a legionella vizsgálatot rendelet szabályozza minden olyan közforgalmú intézményben, amelyben a baktérium számára kedvező feltételek találhatóak!
Mik tehát a fokozott kockázatot jelentő közegek, milyen intézményeknek kötelező a legionella vizsgálat?
A rendelet értelmében tehát minden olyan, közforgalmú intézményben, munkahelyként szolgáló épületben szükséges a rendszeres legionella vizsgálat elvégzése, ahol a vendégek/ott dolgozók a használati melegvízzel érintkeznek. Pontosabban:
„e) Legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közeg: azon 20-50 C° közötti hőmérsékletű víz és az azt tartalmazó berendezések vagy rendszerek, amelyek használata, működése, bemutatása vagy karbantartása során aeroszol képződés lehetséges;
f) Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítmény: olyan közintézmény, valamint munkahelyként szolgáló épület, amelyben Legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közeg található
g) fokozott Legionella-fertőzési kockázatot jelentő közeg: a nedves hűtőtornyok hűtővize, a Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítményekben üzemelő aeroszol előállító melegvizű medencék (különösen pezsgőmedencék, élménymedencék, hidroterápiás kezelők) vize, az egészségügyi intézmények és a bölcsődék kivételével a szociális intézmények ivó- és használati melegvize, a magánszálláshelyek és falusi szálláshelyek kivételével a szálláshelyek ivó- és használati melegvize, a sportközpontok ivó- és használati melegvize, valamint a büntetés-végrehajtási intézetek ivó- és használati melegvize;
h) fokozott Legionella-fertőzési kockázatot jelentő létesítmények: olyan létesítmények, amelyekben a pontban felsorolt közeg valamelyike található;”
(
forrás)