Kút víz bevizsgálása: miért fontos a tavaszi öntözési szezon előtt bevizsgáltatni kutad vizét?
Sajnos azonban ez nem minden esetben van így. A legtöbb kút tulajdonosa tisztában van vele, hogy a kútvíz sajnos lehet szennyezett is, így főzéshez vagy ivóvízként a kút víz bevizsgálása előtt nem használják, azonban csak kevesen tudják, hogy öntözésre sem minden esetben alkalmas a kút vize! Éppen ezért, annak érdekében hogy biztonsággal öntözhesd kerti növényeit, terményeid, a kút víz bevizsgálása alapvető követelmény kellene, hogy legyen a tavaszi szezonban. De miért van ez így?
Mitől lehet szennyezett a kútvíz, és miért fontos a kút víz bevizsgálása?
Az ásott vagy fúrt kutak esetében a kút vizének bevizsgálása tehát alapvető követelmény, és nem csak akkor ha azt közvetlen fogyasztásra szánjuk. A kútvizek esetében a vízminőség gyorsan változhat: a kutakban gyakran kórokozók lelhetőek fel, amelyek kihatással lehetnek egészségünkre, de akár háztartási berendezéseink élettartamára is.Azt gondolhatjuk, hogy a kút víz bevizsgálásra elegendő egyszer sort keríteni, és a megfelelő eredmény garancia arra, hogy hosszú távon is biztonsággal alkalmazhassuk azt – sajnos azonban ez nem feltétlen van így. A vízminőség gyorsan változhat, a környezeti hatások (pl. talajvíz minősége, bekerülő vegyszerek, a csapadék mennyisége, bakteriális fertőzések) gyakran módosíthatják azt, ezért a kút víz bevizsgálását érdemes évente elvégeztetni!
Miért fontos a kút víz bevizsgálása öntözés előtt?
A legtöbb esetben a kútvíztől közvetlenül a terményeknek nem lesz baja. A bőséges öntözés hatására szépen növekednek, látszólag egészségesek és hamar sor kerülhet a szüretre is.Azonban ez nem jelenti azt, hogy a kút víz bevizsgálása elengedhető! A kútvíz minősége ugyanis nagyban befolyásolhatja növényeink egészségét, illetve, azon keresztül a mi egészségünket is. Kiemelten fontos az öntözővizet bevizsgáltatni abban az esetben, ha a kertben gyökérnövényeket (például paradicsomot) termesztenénk, hiszen a kútvízben fellelhető egyes káros, veszélyes komponensek (például a nitrit) a gyökereken keresztül felszívódva bekerülhetnek terményeinkbe így közvetlen egészségkárosító hatással bírhatnak!