Minden, amit a fogorvosok számára kötelezően előírt vízvizsgálatokról tudni érdemes
Miért, és milyen vízvizsgálatokat kötelező elvégezni egy fogorvosi rendelőben?
A fogászati kezelőegységek esetében mind a páciens, mind a fogorvosi kezelések során használt eszközök gyakran érintkeznek vízzel. A szájüreg öblítéséhez, és az eszközök megfelelő működéséhez egyaránt elengedhetetlen a víz használata, ezért annak megfelelő minősége és folyamatos ellenőrzése is elengedhetetlen.
A felhasznált víz biztosítása történhet hálózati vízrendszerből vagy külön víztartályból egyaránt, azonban mindkét esetben igaz, hogy a több méteres, jellemzően kis átmérőjű (és emiatt nagy fajlagos felületű) csővezetékek megfelelő közeget jelentenek a baktériumok megtelepedéséhez és elszaporodásához.
A kezelőegységek vízrendszerében képződött biofilmben ráadásul a baktériumok mellett egyéb, potenciálisan kórokozó szervezetek, amőbák, gombák és megtelepedhetnek, amelyek egészségkárosító hatással lehetnek szervezetünkre!
További kockázati tényezőt jelent a fogászatok esetében, hogy a fogászati kezelések során a nagy fordulatszámmal működő eszközök használata során baktériumokat tartalmazó aeroszol képződhet, amely fokozott kockázati tényezőt jelenthet különböző légúti megbetegedésekre (pl.: legionellosis, legionárius betegség vagy Pontiac láz).
Ezek a vízrendszerek megfelelő karbantartás és rendszeres ellenőrzés hiányában tehát kedvező környezetet biztosítanak a baktériumok megtelepedéséhez és elszaporodásához, amelynek köszönhetően a szennyezett víz mint a páciensekre, mind pedig az ellátó személyzetre kockázatot jelenthet!
Milyen vízvizsgálatokat szükséges rendszeresen elvégeznie egy fogorvosi rendelőnek?
„A Fogászati kezelőegységek helyes üzemeltetése az Országos Epidemiológiai Központ és a Szakmai Kollégium Fog- és Szájbetegségek tagozatának közös ajánlása a fogászati egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésére” c. módszertani levél útmutatásai alapján az előírt vízminőségi követelmények és azok ellenőrzése a következőket tartalmazza:
1. Telepszám 22°C-on
A biofilm képződés, és az ezzel járó baktériumszám növekedés kimutatására alkalmazható legegyszerűbb indikátor. A módszertani levél útmutatása alapján legalább évi egy alkalommal, akkreditált laboratóriumi vizsgálat is javasolt a gyorstesztekkel végzett önellenőrző vizsgálatok mellett is.
2. Pseudomonas aeruginosa és Legionella spp.
Évente egy vagy két alkalommal javasolt elvégezni továbbá a címben szereplő paramétersor vizsgálatát is, amelyet akkreditált laboratórium végezhet (a hazai vízminőségi szabvány szerint – Pseudomonas kimutatás: MSZ EN ISO 16266:2008, Legionella: MSZ EN ISO 11731 szabványsorozat).
Fontos kiemelni, hogy akkreditált eredménynek csak akkor tekinthető a vízvizsgálat, ha már a mintavételezés is akkreditált folyamatokon keresztül történt, így hozott mintából a fenti vizsgálatok nem végezhetőek el!
Cégünk gyors határidőkkel dolgozik, és rugalmas megoldást kínál fogorvosi rendelők számára is! Foglalj időpontot szolgáltatásunkra, és biztosítsd a működéshez szükséges jogi feltételeket rendelőd esetében!