Mi történik ha pozitív a vízminta? A vízrendszer fertőtlenítéséről néhány szóban…
Vízrendszer fertőtlenítése: pozitív vízminta esetén
Az ivóvízhálózat, azaz a vízrendszer fertőtlenítésére abban az esetben van szükség, ha egy vízvizsgálat elvégzése után a laboratórium pozitív mintát jelzett, azaz a vízmintában valamilyen baktérium vagy kórokozó került kimutatásra. Szerencsére ellenőrző vizsgálatok során ez nem túl gyakori kimenet, azonban abban az esetben, ha az ivóvíz problémás, például huzamosabb ideje büdös víz folyik a csapból, felmerülhet a gyanú a fertőzöttségre.Ilyen esetekben az ivóvíz felhasználása és fogyasztása szigorúan tilos, hiszen az akár egészségünkre is káros lehet!
Szerencsére azonban van megoldás: az ivóvízhálózat teljes fertőtlenítésével a baktériumtelepet könnyen felszámolhatjuk, és az újabb – ezúttal negatív – vízminta után újra biztonságossá válik a víz fogyasztása.
Miért lehet szükség a vízrendszer fertőtlenítésére?
Amennyiben a vízelemzéskor a vízminta pozitív, azaz kórokozó található benne, felmerül a kérdés, hogy kerültek azok a hálózatba?A hálózati ivóvíz szolgáltatók garanciát vállalnak arra, hogy az általuk szolgáltatott ivóvíz minősége megfelel a vonatkozó rendeletek határértékeinek – így a legvalószínűbb, hogy a probléma okozója, a jelenlévő baktérium telep az épület vízhálózatán belül található. A baktérium bekerülésének sok oka lehet: a vízhálózat megbontásával járó felújítási, építési, bővítése munkálatok során fordulhat elő, hogy az azon dolgozó szakemberek nem, vagy nem megfelelően végezték el a vízrendszer vegyszeres átmosását, hőfertőtlenítését.
Ennek értelmében tehát, ha a vízminta pozitív, a problémát az épületen belül érdemes keresni – és a vízrendszer fertőtlenítésével orvosolni.
Hogyan történik a vízrendszer fertőtlenítése?
Mindegy, hogy egy általános rutinvizsgálat során, vagy egy problémás vízhálózat ellenőrzése során kapunk pozitív vízmintát, az ivóvízhasználat mindaddig szigorúan tilos, míg a fertőtlenítés után egy újabb, negatív vízmintát nem produkáltunk.Amennyiben a minta pozitív, a baktériumtelep megszűntetését vegyszeresen kezelhetjük: a vízhálózatot megbontva szakképzett kollégánk a teljes vízrendszert feltölti vegyszeres oldattal, amelyet – általában - 24 órán keresztül hatni hagyunk. A kiírt hatóidő lejártával a vegyszeres oldatot leengedjük, az épület vízhálózatát az eredeti állapotába visszaállítjuk, és a hálózatot alaposan átöblítjük, majd újabb vízmintavétellel igazoljuk a folyamat eredményességét.
Miért nem mindegy, ki végzi a vízrendszer fertőtlenítését?
A vízrendszer fertőtlenítését minden esetben laboratóriumi vizsgálat előzi meg. Nem elegendő tehát, hogy a víz büdös, az íze kellemetlen vagy más panaszt észlelünk – a bevizsgálás ugyanis nem csupán a kórokozók jelenlétét mutatja ki, de meghatározza azt is, hogy milyen kórokozóval van dolgunk. Ez pedig egy rendkívül fontos lépés, hiszen a tisztító vegyszert is az alapján választjuk meg!Amennyiben ez a lépés elmarad, fennáll a kockázata, hogy a rossz vegyszerválasztás miatt a vízrendszer fertőtlenítését követően sem szűnik meg a probléma.
A hozzáértő szolgáltató kiválasztása éppen ezért fontos szempont: az Aqua Solutions Kft.-nél a folyamatot nagy tapasztalattal rendelkező szakértőink végzik, így pénzvisszafizetési garanciát vállalunk arra az esetre, ha a vízrendszer fertőtlenítését követően a vízminta eredményei továbbra sem megfelelőek!