Víz bevizsgáltatás szolgáltatásaink: milyen esetekben tudunk segíteni?
Hogy pontosan mely szolgáltatásunk mire jó, és kiknek lehet rá szüksége? Az alábbiakban ezt foglaltuk össze.
Ivóvíz bevizsgáltatás: a 4 paraméteres ellenőrző, és a 7 paraméteres részletes ivóvíz bevizsgálás
Minden olyan esetben, amikor egy üzlet vagy vendéglátóipari egység megnyitását intézzük, és a nyíló üzletben a vásárlók és vendégek az ivóvízzel érintkezni fognak, az üzletnyitás feltételeként a hatóságok megkövetelik a víz bevizsgáltatást, és csak megfelelő, akkreditált eredmény fejében adják ki az erre vonatkozó engedélyt.Szükség lehet a szolgáltatásra ugyanakkor hitelügyintézéshez (pl. építkezések, felújítások esetén), az építkezési engedély megszerzése előtt, valamint felújítások és bővítések után is a használatbavételi engedély kiadása előtt, amennyiben a vízhálózat megbontásra kerül.
A legtöbb esetben a fentebb leírt szituációkban a hatóságok számára elengedő a 4 paraméteres ellenőrző vizsgálat eredményeinek bemutatása, azonban speciális esetekben, például élelmiszerpiari üzemekben, egészségügyi intézményekben és vendéglátó egységekben gyakran követelmény a részletes ivóvíz bevizsgáltatás is, amelyet minden esetben a hatóság ír elő.
Legionella vizsgálat: a legionella-expozíció szempontjából kockázatot jelentő közegek vizsgálata
Hazánkban a 49/2015. (IX.6.) EMMI rendelet szabályozása alapján minden olyan intézmény vagy munkahelyként szolgáló épület köteles rendszeresen akkreditált legionella vizsgálatot végeztetni, ahol legionella expozíció szempontjából kockázatot jelentő közeg található.Legionella expozíciójából kockázatot jelentő közegnek tekintjük a használati melegvizet, amelynek porlasztott párájával bárki – vendégek, vásárlók, vagy akár a munkatársak – érintkezhetnek. Ennek értelmében gyakorlatilag bármilyen használati melegvíz rendszer kockázatot jelenthet, és bevizsgáltatásra kötelezett lehet!
Fürdővíz bevizsgáltatás: a mesterséges- és természetes fürdővizek vizsgálata
Az ivóvíz bevizsgáltatása mellett foglalkozunk még fürdővizek vízminőségének ellenőrzésével is szükség szerint. A 510/2023. (XI. 20.) Korm. rendelet értelmében ugyanis közfürdőkben, uszodákban, wellness részlegeken, de még a társasházakban található medencék esetében is köteles a tulajdonos vagy üzemeltető rendszeresen vizsgáltatni a fürdővíz minőségét: legyen szó akár természetes- akár mesterséges fürdővízről.Kútvíz bevizsgálás: ásott vagy fúrt kutak vízminőségének vizsgálata
Ahogy a fentiekben látható, a legtöbb esetben a víz bevizsgáltatás valamilyen hatósági engedélyhez, vagy működési engedélyhez köthetően kötelező elem, így a vizsgálat akkreditált mivolta is rendkívül fontos tényező annak érdekében, hogy az eredményeket a hatóságok elfogadják.Ez alól némileg kivételt képez kútvíz bevizsgáltatása szolgáltatásunk, amelyet a legtöbb esetben olyan magánszemélyek vagy cégek kérnek, akiknek a telkén fúrt vagy ásott kút található, és annak vizét biztonsággal szeretnék használni.
Mivel a kútvíz bevizsgáltatása a legtöbb esetben tájékoztatásul szolgál, így ezen szolgáltatásunk keretén belül a vízmintavételt nem szükséges akkreditáltan végezni, azt akár hozott mintából is készíthetjük.